PROJEKT WF Z KLASĄ
Nauczyciele wychowania fizycznego z naszej szkoły na początku roku szkolnego 2015/2016 zapoznali się z intencją programu WF z klasą i po konsultacji z uczniami i Dyrekcją Szkoły, podjęto decyzję o przystąpieniu do realizacji założeń programowych i zarejestrowaniu szkoły. Dnia 21 października 2015r. na apelu porządkowym, koordynator projektu p. J. Żabińska oficjalnie przekazała informację o przystąpieniu do programu. Szczegółowo omówiła pierwsze obowiązkowe zadnie, czyli Sportowy Okrągły Stół. Poinformowała także o utworzonym blogu szkoły blogiceo.nq.pl/sportakus/ i terminie realizacji SOS. Tego samego dnia na szkolnych korytarzach pojawiły się gazetki z emblematem projektu i zapowiedź debaty.
W tygodniu poprzedzającym debatę wszystkie klasy SP IV-VI pod kierunkiem swoich nauczycieli wychowania fizycznego poświęciły jedną godzinę WF na przygotowanie się do dyskusji. Na tym etapie uczniowie pracowali w grupach, a następnie liderzy zespołów przedstawiali wypracowane opinie i wnioski. Dzięki temu zarówno nauczyciele jak i uczniowie mieli już pewne wyobrażenie tego, jak może przebiegać oficjalna debata. Wcześniej przemyślane opinie i wypracowane pomysły mogli uczniowie przedstawić całej społeczności szkolnej.
SOS odbył się 3 listopada 2015r. o godz. 9.00 na sali gimnastycznej ZS w Przywidzu. Nauczyciele wychowania fizycznego zaprosili na debatę Dyrekcję Szkoły, nauczycieli innych przedmiotów i oczywiście uczniów, którzy tego dnia mieli nieograniczoną możliwość wypowiadania się o WF-ie. W sumie w dyskusji wzięło udział 70 uczniów z klas IV - VI SP. Po powitaniu przybyłych uczestników SOS przez koordynator projektu p. J. Żabińsksą, debatę oficjalnie otworzyła Pani Dyrektor Katarzyna Sprusik - Olszewska. Swoim przemówieniem Pani Dyrektor zmotywowała uczestników do aktywnych i owocnych obrad.
Następnie koordynator, aby przybliżyć charakter podjętej inicjatywy i skłonić zainteresowanych do dyskusji, przedstawiła krótką prezentację z dotychczasowej działalności, wynikającej z programu WF z klasą. Przedstawiona prezentacja pozwoliła odnieść wrażenie, że program WF z klasą to nie nudne dyskusje, nie statystyki w liczbach, ale przede wszystkim szczere i konstruktywne intencje na rzecz udoskonalania zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole. Okazuje się bowiem, że Sportowy Okrągły Stół pozwala promować WF, podnosić jego jakość i atrakcyjność, nieustannie udoskonalać przebieg tych zajęć jak również wychodzić na przeciw oczekiwaniom samych zainteresowanych, czyli uczniów.
Za realizację SOS byli odpowiedzialni wszyscy nauczyciele wf: Pan P. Olczak odpowiadał za oprawę techniczną, zdjęcia oraz film video. Sekretarzem była Pani A. Gąsiorowska, która skrupulatnie notowała przebieg debaty. Samą debatę poprowadził Pan Z. Jakusz -Gostomski.
Profesjonalne przygotowanie wszystkich nauczycieli sprawiło ,że cel debaty został osiągnięty w 100%!
Wszyscy uczniowie podczas debaty mieli możliwość zabrania głosu i wyrażenia swojej opinii o WF-ie. Uczniowie w czasie trwania Sportowego Okrągłego Stołu wyrażali swoje zdanie na temat ulubionych zajęć z WF-u, o przeszkodach, które powodują, że WF nie zawsze trafia w ich preferencje, oraz o tym co należałoby zrobić aby lekcja WF-u była dla nich bardziej atrakcyjna. Debata wykazała, że zdecydowana większość uczniów z klas IV-VI lubi swoje zajęcia z wychowania fizycznego.
Na pytanie : Za co lubicie WF? Odpowiadali:
- bo rozwija umiejętności sportowe;
- bo jest dużo atrakcyjnych gier i zabaw;
- bo to najlepszy przedmiot, który daje nam dużo radości i zabawy;
- bo nie musimy pisać w zeszycie:))
-za wszystko!!
- bo mamy fajnych nauczycieli;
- bo nauczyciele czasami biorą pod uwagę inwencję uczniów;
Większość uważała też, że to dla nich najważniejsze zajęcia w szkole. Duża część uczniów potrafiła również uzasadnić wpływ wzmożonej aktywności ruchowej na zdrowie i sprawność fizyczną.
Tylko nieliczni uczniowie wyrazili opinię, że WF w szkole to dla nich mało przyjemne zajęcia, a jako uzasadnienie tej tezy, wymieniali głównie:
- ćwiczenia wytrzymałościowe m.in. biegi długie;
- lekcje na korytarzu;
- zbyt dużo ćwiczeń technicznych na lekcji, za mało gry;
- zajęcia koedukacyjne;
- kary dyscyplinujące za złe zachowanie np. pompki, przysiady, wykluczenie z gry;
- mało gry w piłkę nożną;
Na pytanie: Jakie macie pomysły na lepsze i ciekawsze lekcje WF w naszej szkole?
Padały m.in. następujące odpowiedzi:
- więcej wyjazdów rekreacyjnych( do parku trampolin, aqua parku, na lodowisko);
- samoobrona na zajęciach pozalekcyjnych;
- powołanie zespołu cheerleaders;
- podział grup na wf wg płci;
Po podsumowaniu debaty uczniowie w ramach programu WF z klasą, mieli do wyboru zadania z palety proponowanych zagadnień przez CEO. Wychowankowie w wyniku głosowania wybrali jako zadanie do wyboru w I semestrze -WF dla dziewczyn, natomiast w II semestrze - Lekcje poza szkołą.
SOS był dla nas bardzo ciekawym i nowym doświadczeniem. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że podjęliśmy się realizacji projektu WF z klasą. Dziękujemy uczniom za każdą opinię, a zwłaszcza negatywną, bo to ona zmotywuje nas do działania, do poprawienia tego co nie funkcjonuje najlepiej. Będziemy wprowadzać propozycje uczniów i dążyć przy ich pomocy do wymarzonej lekcji WF.
|