06 Grudzień 2019 07:34:13
Nawigacja
 
BIP
 
Stowarzyszenie
 
Polecamy
 
Przetłumacz stronę
 
Foto chmurka
 
 
Klasa strażacko-ekologiczna
Wycieczka klas strażacko-ekologicznych do Arboterium w Wirtach


Święta Tuż,Tuż


Forum Gospodarcze z udziałem Klasy Strażacko-Ekologicznej

No i stało się. To było nieuniknione i pozostawało kwestią czasu.  Jesteśmy na tyle sławni, że upomniała się o nas telewizja :D To oczywiście żart, ale faktem jest, że przy okazji kręcenia programu na temat współpracy Lasów Państwowych z samorządami przy realizacji wspólnych inwestycji, mieliśmy możliwość wzięcia w nim udziału. Przedstawiciele klasy IIa strażacko – ekologicznej, IIb usportowionej o profilu policyjnym i I Przywidzkiej Drużyny Harcerskiej pojechali do Nadleśnictwa Kolbudy. Tam makijaż dla p. dyrektor, żeby światło dobrze się odbijało, ustawianie świateł, mikrofonów, kamer. Operator p. Józef, który usadzał nas jako tło na planie. Każdemu z nas przydzielił miejsce i program ruszył.

                Hmmmmm, przecież to FORUM GOSPODARCZE. Taki program i MY?????? A jednak. Redaktor Piotr Świąc stworzył dość swobodną i przyjemną atmosferę. Rzeczowe pytania i tak samo rzeczowe odpowiedzi. Usłyszeliśmy sporo ciekawych rzeczy. Była mowa o budowie dróg we współpracy Lasów Państwowych i samorządów. Drogi służą leśnikom, ale i mieszkańcom naszej gminy. To, jak wyglądają i jak są wygodne mieliśmy okazję zobaczyć np. przy okazji udziału w inwentaryzacji zwierzyny płowej albo sadzenia jodły z Bankiem BPH podczas akcji,, Sto milionów drzew do 2017 roku”...

 

Zapraszamy do galerii zdjęć!Sadzenie Lasu z Bankiem BPH

SADZENIE LASU Z BANKIEM BPH

                16 kwietnia 2016r. klasa Ia gimnazjum – strażacko – ekologiczna została zaproszona, wraz z harcerzami z I Przywidzkiej Drużyny Harcerskiej, do udziału w akcji,, Sto milionów drzew do 2017 roku”. Akcję tę zorganizowali pracownicy Banku BPH. Wydarzenie radosne, rodzinne, z małymi dziećmi i nawet psem. Pracownicy banku przygotowani byli doskonale. Czerwone koszulki wolontariuszy zapełniły teren w okolicach Koziej Góry. Nasi uczniowie w mundurach koszarowych i harcerze w swoich służbowych mundurkach również prezentowali się świetnie. Kolorowo i słonecznie. Dostaliśmy rękawice i zabraliśmy się do pracy. Leśnicy z Nadleśnictwa Kolbudy przydzielili nam worki/ ekologiczne, bo papierowe/ na sadzonki, wyznaczyli kwaterę, wręczyli łopaty, udzielili instruktażu i wypuścili w teren. Sadziliśmy jodłę. Teren dość przyjazny nawet dla niektórych/lekkich/ harcerzy. Na uwagę zasługuje ich determinacja, bo łopata duża, a dołek na jodełkę trzeba wykopać dość głęboki, żeby zmieścił się cały system korzeniowy.

Po zapełnieniu całej kwatery sadzonkami rozpoczął się piknik rodzinny: grochówka ugotowana przez nasze panie z kuchni, czyli p. Basię i p. Dankę, ognisko, na którym można było upiec kiełbaski, sałatki przygotowane przez rodziny pracowników banku, kawa i ciasto przyniesione przez uczniów lasy strażacko – ekologicznej i harcerzy. Wiadomo, że współpraca przynosi efekty, więc i ze zjedzeniem przygotowanego posiłku poradziliśmy sobie w imponującym stylu. Podczas pikniku, każde dziecko, harcerz i gimnazjalista został obdarowany przez pracowników banku pamiątkowymi gadżetami. Ponadto właśnie wtedy dowiedzieliśmy się, że sala lekcyjna klasy strażacko – ekologicznej, czyli trójka, zostanie wyposażona przez Bank BPH w tablicę interaktywną i sprzęt nagłaśniający do niej.  To się nazywa współpraca.

Po posiłku, uporządkowaliśmy teren i posprzątaliśmy okolicą, zbierając śmieci, bo niestety było ich tam sporo.

Posadziliśmy ok. 2000 jodeł, czyli 1/50000 z planowanych stu milionów. Mamy swój wkład w to zadanie. Resztę dopełniła natura. Po południu spadł deszcz, który z pewnością pomoże naszym jodełkom porządnie osiąść i zakorzenić się na dobre w miejscach, gdzie je posadziliśmy.

Dziękujemy Bankowi BPH i Nadleśnictwu Kolbudy za umożliwienie nam wzięcia udziału w tej ekologicznej, szlachetnej akcji.

Grażyna Bach - Żelewska

Zapraszamy do galerii zdjęć!Inwentaryzacja zwierzyny płowej metoda obserwacji

                Ranek 17 marca 2016r. godzina 7. 20. To dzień, w którym zamiast do szkolnej ławki uczniowie klasy strażacko – ekologicznej trafili, na zaproszenie Nadleśnictwa Kolbudy, na miejsce zbiórki przed leśniczówką w Przywidzu. Dzisiaj liczenie zwierzyny płowej. Mgła niepodzielnie zapanowała nad Przywidzem, ale leśnicy twierdzą, że pogoda jest dobra albo bardzo dobra, więc z zaciekawieniem wysłuchaliśmy, jak należy liczyć zwierzęta. Na szczęście wcześniej dostaliśmy od p. Małgosi Hagno zdjęcie z wyjaśnieniem, czym różni się byk od kozła i łania od kozy/ Dla niewtajemniczonych: gatunki – jelenie i sarny. Samiec jelenia, to byk, a samica, to łania. Samca sarny nazywa się kozłem, a samicę – kozą :D . No i jeszcze jedno: jelenie, to te wielkie, a sarny, to te nieduże :D/. Po instruktażu i uzgodnieniach pojechaliśmy razem z leśnikami i myśliwymi do lasu za Jodłownem. Tam każdemu z naszych uczniów przydzielono dorosłego opiekuna. Wyznaczono zadania. Część była obserwatorami stacjonarnymi, a pozostali ruchomymi. Wszyscy rozstawili się na swoich odcinkach w zasięgu wzroku i ruszyli w las. Zadaniem obserwatorów stacjonarnych było zapisywanie przebiegającej zwierzyny/ tej przebiegającej z prawej strony obserwatora/. Skomplikowane? Nie. Jasne i zrozumiałe, co prawda dopiero wtedy, kiedy się trochę poćwiczy, ale co tam. Daliśmy radę. Jest jednak haczyk. TA ZWIERZYNA, MUSI SIĘ POKAZAĆ, żeby można było ją policzyć :D. Niestety, może ta dość wczesna pora spowodowała, że nie zobaczyliśmy ani jednego zwierzęcia, nawet malutkiego, nawet tyciego L Nie przemknął obok nas nawet jeden ślimak. A swoją drogą musimy zapytać p. Bogdana Gajdę, o której godzinie wstają jelenie i sarny, bo gimnazjaliści około 5.30 J

                Bohaterem liczenia, na wyznaczonym terenie, został Kuba Kalinowski, któremu udało się wyprowadzić na drogę dwóch myśliwych, którzy razem z nim zgubili się w lesie. Tylko on miał przy sobie telefon. Dzięki temu udało się nawiązać z nimi kontakt i ustalić, w którym miejscu lasu się znajdują. Trzeba dodać jednak, że Kuba znał las, a panowie myśliwi przyjechali do nas spoza terenu, żeby pomóc w liczeniu zwierzyny. Czyli 1:0 dla gimnazjalistów i ich telefonów J

                Potem ognisko i kiełbaski samodzielnie usmażone. Leśnicy pojechali liczyć dalej, a my do szkoły. Po południu otrzymaliśmy informację, że zwierzyna jednak była. Pani Małgosi udało się dostrzec duże stado. Czyli jelenie wstają zdecydowanie później niż gimnazjaliści.

Grażyna Bach - Żelewska

Zapraszamy do galerii zdjęć!Wycieczka do PSP w Starogardzie Gdańskim

20 października 2016r. klasy strażacko – ekologiczne Ib i IIa Zespołu Szkół w Przywidzu odbyły wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim w ramach zajęć dodatkowych związanych z profilem klas.

Byliśmy w salce edukacyjnej przygotowanej specjalnie dla dzieci i młodzieży. Tam oprowadzający nas strażak omówił przy pomocy prezentacji multimedialnej kilka podstawowych zagadnień z ochrony przeciwpożarowej i pierwszej pomocy przedmedycznej. Mogliśmy się tu wykazać znajomością rzeczy i wiadomościami w obydwu tematach, bo już mamy jeden rok nauki w klasie strażacko – ekologicznej za sobą. Karolina pokazała nawet procedury postępowania przy udzielaniu pierwszej pomocy. Pacjent Dawid przeżył i ma się dobrze. Sala edukacyjna zbudowana jest jak przeciętne mieszkanie, jakich wiele w całej Polsce. Mogliśmy w niej zaobserwować i przekonać się, jakie zagrożenia mogą występować w każdym pomieszczeniu mieszkania, jeśli zapomnimy o  podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Następnie udaliśmy się do sali – centrum zarządzania, gdzie docierają wszystkie zgłoszenia zdarzeń. Pokazano nam w jaki sposób działa system powiadamiania i ile istnień ludzkich zależy od sprawnego zarządzania poszczególnymi zastępami.

W garażu obejrzeliśmy wozy i sprzęt pożarniczy, który niemal codziennie używany jest do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzi z okolicznych miejscowości. Zrobiło to na nas ogromne wrażenie, bo wyposażenie jest doskonałe. No i niespodzianka dla p. Grażyny: Nissan Qashqai w wersji ,, STRAŻ”. A może by tak przemalować JEJ samochód J.

Grażyna Bach - Żelewska

Zapraszamy do galerii zdjęć!Klasa Strażacko-Ekologiczna na zajeciach wodnych


Zajęcia klasy Strażacko- ekologicznej z Leśniczym , p. Bogdanem Gajdą


Klasowy Dzień Chłopaka

KLASOWY DZIEŃ CHŁOPAKA

Jak co roku, my dziewczyny, pamiętamy o naszych mężczyznach, tych starszych i tych trochę młodszych. W klasie Ia dziewczęta uczciły ich święto 2 października.

Chłopcy musieli się zmierzyć z zadaniami, które dla nich są zupełnie obce, a dla kobiet dużych i małych są, czasem dość uciążliwą, codziennością. Ale cóż, prawdziwy mężczyzna nie ugnie się przed niczym, więc i męska część naszej klasy dzielnie stawiła czoła postawionym przed nimi zadaniami: wykonaniu fryzury naszym modelkom, makijażu wieczorowego, polakierowaniu paznokci. Chłopcy sprawili się bardzo dobrze, ale wiadomo najlepszymi stylistami i kreatorami mody są wszak mężczyźni, może któryś z nich właśnie odkrył swoje powołanie?

Z następnymi zadaniami poradzili sobie równie dobrze, bo przebranie się w 15 sekund nie należy do najłatwiejszych, a i włożenie bucików na wysokich obcasach i wyjście na wybieg dla modelek też nie należało do prostych. Jednak jak wcześniej nadmieniłyśmy, prawdziwi mężczyźni nie ugną się przed niczym. Chłopcy z Ia w pełni zasługują na to miano.