06 Grudzień 2019 07:34:28
Nawigacja
 
BIP
 
Stowarzyszenie
 
Polecamy
 
Przetłumacz stronę
 
Foto chmurka
 
 
Wymiana polsko- rosyjska
Harmonogram Wymiany Polsko- Rosyjskiej 20-25.06.2016r.

„Historia Polski i Rosji w malarstwie obu krajów”

 

Dzień I – 20.06.2016r.  POZNAJMY SIĘ

 

 1. Godz. 13.00 – 14.00 powitanie w szkole
 2. Zakwaterowanie i obiad ok. 15.00
 3. Zabawy integracyjne – j. angielski – D. Landowska
 4. Spacer po Przywidzu
 5. Zabawy integracyjne na sportowo – J. Żabińska, Z. Jakusz-Gostomski
 6. Kolacja 19.00
 7. Dyskoteka – w. Pietrzak, D. Mrozewska, O. Gąsiorowska

 

 

Dzień II – 21.06.2016r. ODWIEDZAMY GDAŃSK

 

 1. Śniadanie 8.30
 2. Wyjazd do Gdańska 9.30 – suchy prowiant

- Stare miasto: Dwór Artusa, Ratusz Główny, Wieża Mariacka

- Muzeum Narodowe

- Muzeum Bursztynu

3.  Obiadokolacja 18.00

4.  Prezentacje – Historia Polski i Rosji w malarstwie obu narodów – E. Zielińska

5.  Ognisko z kiełbaskami

 

 

Dzień III – 22.06.2016r. PODRÓŻ W CZASY ŚREDNIOWIECZNE – MALBORK

 

 1. Śniadanie 7.30
 2. Wyjazd do Malborka 8.00
 3. Zwiedzanie Zamku  10.00 – 13.00
 4. Obiad ok. 15.00
 5. Kajaki, kule wodne, rowerki wodne, park linowy – godz. 16.00
 6. Kolacja 19.30
 7. Próby przedstawienia „O Lechu, Czechu i Rusie” – E. Bradtke, G. Bach-Żelewska

 

 

Dzień IV 23.06.2016r. GDAŃSK HISTORYCZNIE

 

 1. Śniadanie 8.00
 2. Wyjazd do Gdańska 8.30
 3. Zwiedzanie wystawy Wehikuł czasu oraz Człowiek i pocisk
 4. Europejskie Centrum Solidarności
 5. Obiad ok. 15.00
 6. Być jak Matejko – malarstwo historyczne w wykonaniu uczestników wymiany
 7. Kolacja 19.30
 8. Próba przedstawienia „O Lechu, Czechu i Rusie”

 

Dzień V 24.06.2016r. – HISTORIA NASZEGO REGIONU

 

 1. Śniadanie 8.00
 2. Zakończenie roku szkolnego 9.00

- pokaz przedstawienia

- żywe obrazy historyczne – E. Kozuń

- wystawa prac plastycznych

 1. Obiad 13.00
 2. Wyjazd i zwiedzanie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku 13.30 – 17.30
 3. Kajaki,  rowerki wodne 18.00
 4. Kolacja 20.00
 5. Spacer dookoła jeziora i ognisko pożegnalne

 

Dzień VI 25.06.2016R. CZAS POŻEGNAŃ

 

 1. Śniadanie 9.00
 2. Spotkanie przy kawie 10.00

- przedstawienie dla rodziców i zaproszonych gości

 1. Obiad godz. 12.00
 2. Wyjazd 12.30


Podsumowanie programu " Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2016"

W dniach 14-18 grudnia w Warszawie odbyły się polsko- rosyjskie warsztaty młodzieży realizowane w ramach programu „ Polsko- Rosyjska Wymiana Młodzieży”, które zorganizowało Centrum Polsko- Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Wzięło w nich udział ok. 160 młodych ludzi wraz z opiekunami z całej Polski i Rosji.

 Z naszej szkoły w projekcie uczestniczyli:  p. Barbara Samaruk, Bogumiła Szymendera             i Tymoteusz Hagno,  ze  strony rosyjskiej: p. Marina  Semeryakova, Alina Vasilyeva              i Vadim Skvortcov.

Podczas trzech dni dzieci, młodzież oraz dorośli opiekunowie, w mieszanych polsko-rosyjskich zespołach, brali udział w nowoczesnych  grach  symulacyjnych  Webmaster i Tree of Life. Zostały one przygotowane przez Pracownię Gier Szkoleniowych. Pomagały  przezwyciężać  nie tylko stereotypy, ale uczyły wspólnego  poszukiwania wyjścia z trudnych sytuacji  mimo różnic kulturowych, wiekowych i barier językowych.                                                                                                                                     W piątek odbyły się wycieczki do Centrum Nauki Kopernik i Muzeum  Historii Żydów Polskich Polin.                                                                                                                                      Niezwykłą przygodą dla wszystkich była Warszawska Gra Miejska.  Podczas tej gry zespoły odkrywały przedwojenną Warszawę , jej ulice i miejsca.  Uczestnicy otrzymali do dyspozycji biografie osób, które mieszkały w Warszawie,  mapę stolicy z 1939 roku oraz niezbędne instrukcje do wykonania poszczególnych zadań.  Nasza drużyna zajęła III miejsce.                                                                                                                                           Ponadto koordynatorzy projektu wymiany i opiekunowie młodzieży mogli uczestniczyć w warsztatach z trenerem, podczas których poznawali różne ćwiczenia integracyjne, wymieniali się swoimi pomysłami i doświadczeniem zdobytym podczas organizowania międzynarodowych wymian młodzieży.                                                                                                                                                             Ponieważ konferencja odbywała się w Hotelu Gromada Centrum w pobliżu Starego Miasta,  w wolnym czasie można było spacerować  po ulicach Warszawy i podziwiać piękne dekoracje świąteczne.                                                                                                                                                                                                            W sobotę podczas uroczystej kolacji wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w przedsięwzięciu, a następnie   do późnych godzin nocnych integrowali się, tańcząc na dyskotece.

Niestety, w niedzielę trzeba było się pożegnać ze swoimi znajomymi z Polski, Rosji i wracać do domu.Sprawozdanie z wymiany

Sprawozdanie z  polsko-rosyjskiej wymiany młodzieży – 20-25.06.2016r

W dniach 20-25 czerwca 2016 r. odbyła się w Zespole Szkół w Przywidzu pierwsza w historii szkoły wymiana polsko - rosyjska.

Dwudziestu polskich uczniów z klas I i II Gimnazjum im. Zawiszy Czarnego spotkało się z 20-osobową grupą uczniów ze Średniej Szkoły Ogólnokształcącej nr 1 w Gurjewsku.

Celem tej  wymiany było  rozwijanie kontaktów pomiędzy  jej uczestnikami , budowanie między nimi dialogu międzykulturowego, więzi na bazie wspólnych zainteresowań, nauczanie o stosunkach polsko- rosyjskich, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów.

Jako temat przewodni wymiany wybrano „Historię Polski i Rosji w malarstwie obu narodów”.

20 czerwca o godz. 13 w grupa uczniów rosyjskich wraz z opiekunkami została powitana  przez  p. dyrektor , Katarzynę Sprusik – Olszewską, wicewójta  p. Dariusza Czaińskiego, prezesa  Stowarzyszenia Kreatywna Szkoła p. Michała Jasińskiego. Uczniowie naszej szkoły wygłosili krótkie teksty powitania w języku polskim, rosyjskim i angielskim, następnie odśpiewali piosenkę „Zawsze niech będzie słońce” również w trzech językach.  Uczniowie z Gurjewska mogli również podziwiać  dwa tańce kaszubskie wykonane przez młodszych uczniów naszej szkoły.

Uczestnicy wymiany zostali zakwaterowani w Ośrodku Wypoczynkowym „Omega”.  Tam również spożywali posiłki, brali udział w zajęciach, warsztatach,  odpoczywali, ale przede wszystkim integrowali się i poznawali. 

Pierwszego dnia wymiany czekały ich zajęcia z języka angielskiego, podczas których mogli się lepiej poznać, następnie zajęcia sportowe , m.in. mecz w siatkówkę, spacer po Przywidzu oraz dyskoteka z zabawami, konkursami i nauką tańca „Belgijka”.

Aby lepiej poznać historię Polski, uczniowie wyjeżdżali na wycieczki. Byli dwukrotnie w Gdańsku. 21 czerwca zwiedzili  Stare Miasto (Ratusz Miejski, Dwór Artusa, ulicę Długi Targ,  Muzeum Bursztynu, Żuraw, ulicę Mariacką, Kościół Mariacki, Zieloną Bramę, Złotą Bramę, Zbrojownię i fontannę Neptuna).  24 czerwca udali się do Centrum Hewelianum. Tam spacerowali po Górze Gradowej,  obejrzeli schrony i remizę artyleryjską,  interaktywne wystawy, m.in. Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk oraz Krzyż MilenijnyNastępnie odwiedzili  Europejskie Centrum Solidarności  i tam zwiedzali z audioprzewodnikami w języku polskim i rosyjskim następujące  wystawy: Narodziny Solidarności, Siła bezsilnych,  Solidarność i nadzieja, Wojna ze społeczeństwem,  Droga do demokracji, Triumf wolności i Salę im. Jana Pawła II   oraz podziwiali panoramę Gdańska z tarasu widokowego.

22 czerwca  wyjechali do Malborka  zwiedzić zamek krzyżacki , poznać historię powstania tego gotyckiego zamku, jego funkcji obronnych, pogłębić  wiedzę na temat Zakonu Krzyżackiego. Uczestnicy wymiany zwiedzili  Podzamacze, Przedzamcze, Zamek Średni i Wysoki. Nauczyli się  rozróżniać cegły użyte do budowy zamku  z XIII/XIVw. i z XIXw.

Ostatnią wycieczką był wyjazd do Szymbarka do Centrum Edukacji i Promocji Regionu , w którym uczestnicy zobaczyli: najdłuższą deskę świata i najdłuższy stół z krzesłem Noblisty, Dom Sybiraka i łagier, Bunkier TOW "Gryf Pomorski", dom trapera kaszubskiego z Kanady, dom powstańca polskiego z Adampola, kościółek św. Rafała, największy koncertujący fortepian, statuę Świętowida Kaszubskiego, dom do góry nogami.Uczniowie mogli również poznać kulturę kaszubską i posłuchać języka kaszubskiego.

                Jednym z głównym zadań projektu było przygotowanie inscenizacji „Nasze korzenie” na podstawie „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie”.  W tym celu został opracowany w języku polskim i rosyjskim scenariuszdo którego przygotowano odpowiednią scenografię, kostiumy dla wszystkich uczestników wymiany.  Wspólne próby odbywały się po powrocie z wycieczek. Przestawienie  zostało zaprezentowane  podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w  Zespole Szkół w Przywidzu oraz podczas podsumowującego spotkania z władzami gminy, stowarzyszenia i rodzicami.

 Z tematyką  wymiany było ściśle związane zadanie polegające  na przygotowaniu prezentacji multimedialnych „Historia Polski i Rosji w malarstwie obu krajów”, które mogli obejrzeć uczniowie biorący udział w spotkaniu młodzieży.

Innym działaniem w zakresie realizacji przedsięwzięcia były „Żywe” obrazy historyczne, czyli  lekcja historii o znanych postaciach historycznych przedstawionych w malarstwie.

Uczniowie polscy, ubrani w odpowiednie  kostiumy z epoki,  wcielili się w postacie Mieszka I i Dobrawy, Władysława Jagiełły i Jadwigi Andegaweńskiej z „Pocztu królów i książąt polskich” Jana Matejki i  w języku polskim i angielskim opowiedzieli  o  ich roli w historii Polski.

Natomiast  uczniowie rosyjscy zaprezentowali  obraz Wiktora Wasniecowa   ” Mocarze” i jego trzech staroruskich bohaterów  legend.  Dobrynia Nikiticz, Ilja Muromiec i Alosza Popowicz ubrani w zbroje i hełmy, uzbrojeni odpowiednio w miecz, włócznię i łuk siedzieli na koniach wykonanych z tektury i listewek. Pozostali członkowie grupy rosyjskiej utworzyli zielone tło z liści i gałęzi.

Z malarstwem historycznym były również związane warsztaty plastyczne „Być jak Matejko”. Mieszane zespoły polsko- rosyjskie ( 6 grup) przygotowały plastyczne ilustracje do Legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Technika wykonania oraz wybór materiałów i narzędzi zależały od członków grupy. Wystawę można było obejrzeć podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego i spotkania pożegnalnego w ostatnim dniu wymiany polsko- rosyjskiej.

W wolnym czasie uczestnicy spotkania mogli aktywnie i kreatywnie spędzić czas nad jeziorem: pływali na kajakach, rowerach wodnych, kąpali się w wodzie, pokonywali przeszkody w parku linowym pod czujnym okiem ratowników i instruktorów, a także śpiewali przy ognisku.

W dniach 12-17 sierpnia polscy uczniowie pojadą z wizytą do Gurjewska.

Opiekunowie wymiany:

Małgorzata Cieszyńska i Barbara Samaruk