19 Listopad 2019 08:50:24

Wycieczka klas strażacko -ekologicznych do Arboretum w Wirtach

Arboretum -  ogród dendrologiczny, dendrarium (łac. arborarboris – drzewo) – miejsce, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy oraz zwykle prowadzi się badania nad nimi. Przy arboretach działają często placówki naukowe, badające morfologięanatomięekologięfizjologię i genetykę roślin drzewiastych oraz możliwości aklimatyzacji gatunków obcych……. Tyle mówi o arboretach słownik języka polskiego. Klasy strażacko- ekologiczne mogły osobiście przełożyć teorię na praktykę.

Na zaproszenie Nadleśnictwa Kolbudy w ramach prezentu z okazji Dnia Dziecka pojechaliśmy do Arboretum w Wirtach. Na hasło: ,, wycieczka do arboretum” uczniowie pytali: ,, A co to?” . 2 czerwca piękna pogoda i wydawałoby się… środek lasu. Nadleśnictwo Kaliska umie robić wrażenie. Już po kilku krokach naszym oczom ukazała się feeria barw. Doskonale zestawione ze sobą kolory przepięknie kwitnących azalii. Znamy te krzewy z przydomowych ogrodów, ale tam rośnie najczęściej jeden egzemplarz…., a tu? Trudno je było policzyć, zapamiętać i nazwać kolory. Nawet wyczulone na barwy oko p. Małgosi Hagno miałoby trudności. W tej spektakularnej scenerii spotkaliśmy się z p. Włodzimierzem Wałaszewskim, który na temat roślin drzewiastych zgromadzonych w Wirtach wiedział wszystko. Rozpoczęliśmy godzinny spacer, który prowadził przez najciekawsze zakątki ogrodu. Obecnie na jego terenie rośnie blisko 145 gatunków, odmian i form roślin iglastych i 310 liściastych a także około 150 gatunków runa leśnego. W arboretum znajduje się jedyny w Polsce okaz orzecha pośredniego. Ogród podzielony jest na cztery części: ogród dendrologiczny, roślinność europejska, amerykańska i azjatycka. To ciekawe, jak gatunki spoza naszej strefy klimatycznej zdołały się przystosować do naszych, często bardzo niskich, temperatur. Widać, że leśnicy z Wirt mają rękę do roślin. Rękę i wiedzę, ale to już robią lata doświadczeń, bo ten ogród istnieje już od 1875 r. szmat czasu i wiele pokoleń ludzi, którzy kochają rośliny. Spacerując, dotarliśmy do punktu widokowego nad Jeziorem Borzechowskim. Tam krótki odpoczynek i dalej w trasę, która przez nasadzenia leśne zaprowadziła nas z powrotem do miejsca, z którego wychodziliśmy. Tam czekało na nas, rozpalone przez leśników, ognisko. Były podziękowania dla naszego przewodnika, a potem piknik, czyli nieodzowne w takiej sytuacji kiełbaski usmażone własnoręcznie nad ogniskiem, słodycze i napoje, reszta należała do inwencji twórczej młodzieży, a więc podrzucanie butelki w połowie wypełnionej wodą, wzajemne dokuczanie, selfie, itp. Gdy nadszedł czas odjazdu, oczywiście posprzątaliśmy po sobie, przecież uczniowie klas strażacko – ekologicznych to porządna i dobrze wychowana młodzież J Arboretum w Wirtach, a szczególnie teren przy budynku edukacyjno – konferencyjnym, to miejsce, gdzie WOLNO deptać trawniki. Nie dziwimy się jednak – skoro leśnicy potrafią wyhodować i utrzymać na swoim terenie miłorząb japoński, to i z trawnikami sobie poradzą. Brawo ONI.

Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Kolbudy za tak interesujący prezent z okazji Dnia Dziecka, a p. Małgosi Hagno i p. Bogdanowi Gajdzie za opiekę i towarzystwo.

Grażyna Bach - Żelewska